Antalya Sepetli Vinç

Antalya Sepetli Vinç

Sepetli Vinç

İnşaat sektöründeki hızlı ilerleme, toplu konut projelerinin yayılması yeni ihtiyaçların da doğmasına yol açtı. Örneğin, çok katlı binalardaki dış cephe temizliği, üst katlardaki dairelerin camlarının silinmesi önemli bir sorun haline geldi. Basit gibi görünen ancak özellikle toplu konut alanlarında tartışmalara yol açan sıkıntının çözümü için imdada sepetli vinçler yetişti. Geçmişte daha çok elektrik idaresi ve telekom gibi kurumsal firmalar, büyük holdingler tarafından kullanılan sepetli vinçler, bir anda günlük hayatın vazgeçilmezleri arasına girdi. Yüksek konut alanlarında sadece dış cephe temizliği değil, onarım çalışmaları için de sepetli vinçlere ihtiyaç duyulur oldu.

Antalya Sepetli vinç, çalışma güvenliği bakımından riskli bölgelerde, emniyetli ve rahat bir şekilde çalışılmasını sağlayan iş makinesidir. Genellikle araç üstünde kurulu biçimde mobil olarak kullanılır. Yük vinçlerine takılan sepet sebebiyle bu isim verilir. Sepet, 1 veya 2 kişinin birlikte durabileceği büyüklüktedir. İnsan gücüyle yapılması gereken ancak ulaşılması güç olan yüksek binalara çok daha rahat ulaşılmasını, işlerin daha hızlı ve kolay bir şekilde bitirilmesini sağlar. Sepetli vinçlerin ihtiyaca yönelik farklı tip ve tonajlarda çeşitleri vardır. Bunlar çalışılacak yerin konumuna ve yüksekliğine göre değerlendirilir. Ortalama 3-5 ton arası hafif kamyonlarla taşınan ve 30 metreye kadar çıkabilen sepetli vinçler, şehir içinde kolaylıkla kullanılabilir, dar alanlardaki yapılara rahat ulaşım sağlarlar. Bunların kullanım alanları direkler, reklam panoları ve yüksek katlı binalardır. Sepetli vinçlerin en büyüğü 70 metreyi aşabilmektedir. Bunlar 30 tonu aşkın kamyonla taşınırlar ve kule binalardaki çalışmalar için kolaylık sağlarlar.

Genel itibariyle sepetli vinçler, yüksek binaların dış cephe tadilatlarında, cam temizliklerinde, boya, sıva, montaj ve tamiratlarda, zemine zarar vermeden yapılan taşıma ve yenileme işlerinde, aydınlatma direği bakım ve kurulumlarında, telekom işlerinde, afiş, bayrak, billboard ve panoların asılmasında değerlendirilir. Diğer vinçlerden farklı olarak, ağırlık kaldırma ve yük taşıma değil insanları yüksek yerlere ulaştırma işi, sepetli vinçlerle görülür. İşçi güvenliğinin sağlanması, iş gücünün verimli kullanılması ve işlerin süratle bitirilmesi için firmaların vazgeçilmez iş makineleridir. Her geçen gün daha yaygın biçimde kullanılmaktadır.

İş kazalarının önlenmesi adına çok önemli bir görev ifa eden sepetli vinçler, usulüne uygun kullanılmadığında büyük riskler meydana getirebilmektedir. Örneğin, sepete 2'den fazla kişinin binmesi, emniyet kemeri takılmaması, sepetin kapısının içe değil dışa doğru açılması söz konusu kazalara davetiye çıkarmaktadır. Emniyet kemerinin kullanılmaması, uzanma ve sarkma gibi durumlarda sepetin içindeki çalışanın düşmesi sonucunu doğurabilmektedir. Unutmayalım; kazanın büyüğü ihmalin küçüğüyle başlar, kaza temenni ederek değil tedbir alarak önlenir.

Antalya Sepetli Vinç